Prezentujemy program majowej konferencji

Serdecznie zapraszamy na drugą konferencję regionalną
admin
11 maja, 2026
Druga konferencja regionalna, którą realizujemy w ramach projektu odbędzie się już 15 maja w siedzibie Politechniki Gdańskiej.
Poniżej prezentujemy pełen program:
8:30 – Rejestracja
9:00 – Otwarcie konferencji: Rektor PG prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde oraz kierownik projektu “Uczelnia Bezpieczna” prof. dr hab. Jacek Męcina
9:15 – Prezentacja projektu “Uczelnia Bezpieczna” oraz omówienie jego dotychczasowej realizacji: prof. Jacek Męcina (UW), dr Marta Seredyńska (zespół projektu)
9:45 – Wystąpienia eksperckie:
- dr Beata Krawczyk-Bryłka (WZiE PG): Zaufanie, współpraca i zaangażowanie – o wartości bezpieczeństwa psychologicznego
Na kształtowanie pozytywnych doświadczeń społeczności zawodowych lub akademickich wpływają cztery główne wymiary bezpieczeństwa psychologicznego: Learner, Challenger, Collaborator i Inclusion. Dr Krawczyk-Bryłka pokaże wybrane wyniki badań, które wskazują na znaczenie bezpieczeństwa psychologicznego dla pracy w zespole, tworzenia innowacji i rozwoju organizacji. Wskaże ważne konsekwencje braku bezpieczeństwa psychologicznego, a wśród nich ciszę, izolację i rezygnację.
- dr hab. inż. Krzysztof Leja, prof. uczelni (WZiE PG): Kilka uwag o bezpieczeństwie psychologicznym w uczelni
Wystąpienie poświęcone będzie znaczeniu bezpieczeństwa psychologicznego w uczelni jako kluczowego czynnika wpływającego na efektywność pracy, jakość współpracy oraz rozwój instytucji akademickiej, w oparciu m.in. o dorobek badań Amy Edmondson. Prof. Leja odpowie na pytania, czym jest bezpieczeństwo psychologiczne w praktyce, dlaczego ma znaczenie w środowisku akademickim oraz w jaki sposób można je świadomie wzmacniać.
10:30 – Przerwa kawowa
11:00 – Panel dyskusyjny: Dariusz Górski, pełniący obowiązki okręgowego inspektora pracy w Gdańsku, dr hab. Maciej Nyka, Prof. UG, Prof. GUMed – Zastępca Rzecznika ds. Równego Traktowania na Uniwersytecie Gdańskim, dr hab. Maja Miro-Wiśniewska – Rzecznik ds. równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi Akademii Muzycznej w Gdańsku, moderatorka: dr hab. inż. Joanna Żukowska, prof. uczelni, Rzeczniczka Praw i Wartości Akademickich. W dyskusji poruszymy tematy takie jak:
- dobre praktyki w zakresie działań antydyskryminacyjnych i antymobbingowych,
- znaczenie wczesnego reagowania oraz korzyści wynikających z przeciwdziałania niepożądanym zachowaniom,
- łączenie działań oddolnych i odgórnych oraz możliwości ich wzajemnego wzmacniania.
12:30 – Podsumowanie i rekomendacje dla środowiska akademickiego
Rejestracja na konferencję
Wydarzenie odbędzie się w Budynku Hydromechaniki PG, ul. Gabriela Narutowicza 11/12 w Gdańsku
Udział w wydarzeniu wymaga rejestracji, a liczba miejsc jest ograniczona.
ZAPISY: https://pg.edu.pl/rzecznik-akademicki/2026-04/2-konferencja-poswiecona-kulturze-akademickiej-pt-zaufanie-i-odpowiedzialnosc
